ایستگاه
خواندن 3 دقیقه
.
2 سال پیش
.
5 بازدید

سورن پلاس دوگانه‌سوز معرفی شد

سورن پلاس دوگانه‌سوز معرفی شد

طی هفته‌های اخیر ایران‌خودرو تولید سمند را برای همیشه متوقف کرد. سمند از ابتدای دهه 1380 تا به امروز یکی از خودروهای مهم ایران‌خودرو بود که علاوه بر مصرف‌کنندگان شخصی، در ناوگان تاکسیرانی نیز مورداستفاده قرار می‌گرفت. قرار است تا سورن پلاس جایگزین سمند در خط تولید ایران‌خودرو شود و دراین‌بین سورن پلاس دوگانه‌سوز نیز نقش جایگزین خودرو پرطرف‌دار یعنی سمند EF7 دوگانه‌سوز را ایفا خواهد کرد.

همان‌طور که انتظار می‌رفت، قیمت سورن پلاس دوگانه‌سوز نسبت به نسخه بنزینی بیشتر است چرا که همواره خودروهای دوگانه‌سوز از مشابه بنزینی خود گران‌تر بوده‌اند. قیمت سورن پلاس در نسخه عادی حدود 261 میلیون تومان است، حال‌آنکه نسخه دوگانه‌سوز بیست میلیون تومان گران‌تر است و با قیمت حدودی 281 میلیون تومان در کارخانه به فروش می‌رسد.

با وجود اختلاف قیمت بیست میلیون‌تومانی میان قیمت سورن پلاس عادی و دوگانه‌سوز، تجهیزات این خودرو نسبت به نسخه عادی کمتر هستند. ازآنجایی‌کة این خودرو احتمالاً مورد استقبال ناوگان تاکسیرانی قرار می‌گیرد، ایران‌خودرو برخی تجهیزات آن را حذف کرده است تا تنها در نسخه شخصی یا عادی به مشتریان ارائه شوند.

از جمله تجهیزات حذف شده سورن پلاس دوگانه‌سوز در مقایسه با سورن پلاس معمولی می‌توان به کروز کنترل و رینگ آلومینیومی اشاره کرد. همچنین امکان سفارش آپشن‌هایی همچون نمایشگر سیستم چندرسانه‌ای و دوربین عقب برای این خودرو وجود ندارد. این اتفاق در حالی رخ می‌دهد که برخی نسخه‌های سورن پلاس عادی برای سال 1401 با دوربین دنده عقب و نمایشگر سیستم چندرسانه‌ای به دست مشتریان رسیده‌اند.

پیشرانه نصب شده روی هر دو خودرو یکسان است و همان موتوری برای سورن پلاس در نظر گرفته شده است که پیش‌ازاین در سمند LX EF7 ‌ به‌کاررفته بود. موتور 1.7 لیتری EF7 ‌ قلب تپنده این خودرو است که با استفاده از سوخت گاز طبیعی یا CNG حداکثر 97 اسب بخار قدرت و 146 نیوتن متر گشتاور آزاد می‌کند. مخزن CNG ‌ نصب شده روی سورن پلاس دوگانه‌سوز 100 لیتر حجم دارد و بنابراین بخشی از صندوق عقب خودرو را اشغال کرده است؛ در نتیجه قسمت بار سورن پلاس دوگانه‌سوز 350 لیتر ظرفیت در اختیار مخاطبان قرار می‌دهد. حجم باک خودرو در نسخه دوگانه‌سوز تغییری نداشته است و همچنان 60 لیتر بنزین را در خودش جا می‌دهد.

از جمله امکانات سورن پلاس دوگانه‌سوز می‌توان به این موارد اشاره کرد: شیشه‌ها و آینه‌های برقی، فرمان هیدرولیک مجهز به دکمه‌های کنترلی، سیستم صوتی با شش بلندگو و قابلیت اتصال بلوتوث، تنظیم برقی صندلی‌های جلو، ترمزهای دیسکی جلو و کاسه‌ای عقب مجهز به ABS و EBD، کنسول میانی، چراغ‌های روشنایی در روز و سیستم تهویه به همراه دریچه برای سرنشینان ردیف عقب.

 

مقالات مرتبط
دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

0