ایستگاه
خواندن 4 دقیقه
.
1 سال پیش
.
2 بازدید

درآمد دولت از مالیات نقل‌وانتقال و شماره‌گذاری خودرو

درآمد دولت از مالیات نقل‌وانتقال و شماره‌گذاری خودرو

بر اساس بند (ط) تبصره ۱۰ لایحه بودجه سال ۱۴۰۱، از ابتدای فروردین‌ماه تمامی عملیات مربوط به پرداخت مالیات، انتقال سند و شماره‌گذاری و تعویض پلاک خودرو به‌صورت آنلاین درآمد. دفترخانه‌ها از فرایند نقل‌وانتقال خودرو حذف شده‌اند و حالا تمامی مراحل از طریق سامانه امور مالیاتی کشور صورت می‌گیرند.

راهکار مؤثر دولت برای اخذ مالیات نقل‌وانتقال و شماره‌گذاری خودرو

اپیدمی کرونا بهانه خوبی شد تا سازمان امور مالیاتی کشور، عملیات نقل‌وانتقال خودرو را به طور کامل به‌صورت برخط و آنلاین درآورد. درگذشته، فروشنده خودرو می‌بایست پیش از انتقال سند به خریدار، مالکیت خود را احراز کند. این مالکیت از سوی پلیس به‌وسیله برگ سبز و با پرداخت هزینه چندصدهزارتومانی، و از سوی دفترخانه از طریق سند و پرداخت‌های سنگین برای حق‌الثبت، حق‌التحریر، هزینه صدور الکترونیکی سند رسمی، مالیات بر ارزش‌افزوده و از همه مهم‌تر، مالیات نقل‌وانتقال خودرو ثابت می‌شد. این دوگانگی، مشکلات و هزینه‌های متعددی را بر فروشنده تحمیل می‌کرد.

سازمان امور مالیاتی کشور با راه‌اندازی سیستم پرداخت آنلاین مالیات نقل‌وانتقال خودرو، مراجعه حضوری متقاضیان برای پرداخت‌های متعدد را از میان برداشت. با راه‌اندازی این سرویس، کار فروشنده خودرو بسیار آسان‌تر و شفاف‌تر شده است. برای نقل‌وانتقال خودرو، فروشنده ابتدا باید از طریق سامانه جدید نسبت به پرداخت مالیات و هزینه‌های مربوط به نقل‌وانتقال خودرو اقدام کرده و سپس تنها برای فک و نصب به مراکز تعویض پلاک مراجعه کند.

طبق گزارش رئیس سازمان امور مالیاتی کشور، راه‌اندازی سامانه آنلاین باعث شده وصولی مالیات نقل‌وانتقال خودرو نسبت به ماه‌های گذشته رشد قابل‌توجهی پیدا کند. ظاهراً این سامانه توانسته برای مقابله با یکی از معضلات اصلی در فرایند انتقال سند، یعنی فرارهای مالیاتی مثمرثمر واقع شود. فروشنده پیش از انتقال سند خودرو می‌بایست نسبت به پرداخت هزینه‌های مالیاتی اقدام کند و ازآنجاکه سامانه هوشمند با تعاریفی همچون رشوه و پارتی‌بازی آشنایی ندارد، با تمام اشخاص به یک نحو برخورد می‌کند. اما درآمد دولت از مالیات نقل‌وانتقال و شماره‌گذاری خودرو چقدر است؟

درآمد دولت از مالیات نقل‌وانتقال و شماره‌گذاری خودرو

با راه‌اندازی سامانه آنلاین پرداخت‌های مالیاتی خودرو، مالکین خودروها دیگر نیازی نیست هزینه‌های متعدد را با مراجعه به دفاتر اسناد رسمی و اتلاف وقت در صف‌های طولانی پرداخت کنند. این سیستم آنلاین علاوه بر گردآوری هزینه‌ها و شفافیت پرداخت‌ها، جلوی فرارهای مالیاتی را گرفته و از همه مهم‌تر، درآمد بیشتری را عاید دولت می‌کند.

وصول مالیات نقل‌وانتقال خودرو در سال گذشته حدود ۱۶ هزار میلیارد ریال گزارش شده است. ولی پس از راه‌اندازی سامانه آنلاین، وصول مالیات تنها در یک بازه زمانی چهارماهه (از اواسط شهریورماه تا اواسط آذرماه) به ۱۸.۶ هزار میلیارد ریال رسیده است؛ بنابراین اگرچه اجرای این طرح تأثیر خاصی روی وضعیت بازار انتقال سند خودرو نداشته، ولی ظاهراً به طور مؤثر جلوی فرارهای مالیاتی را گرفته است.

بر اساس آمار به‌دست‌آمده از سازمان امور مالیاتی کشور، درآمد دولت از محل نقل‌وانتقال خودرو در کل سال گذشته حدود ۱۵۹۱ میلیارد تومان بوده است. ولی پس از راه‌اندازی سامانه مالیات، حذف دفترخانه‌ها و اجبار به پرداخت آنلاین مالیات‌ها، دولت توانسته در شش‌ماهه ابتدایی سال جاری، به درآمدی حدود ۳۱۵۹ میلیارد تومان دست پیدا کند. این مبلغ تا آخر آبان‌ماه به ۴۹۲۷ میلیارد تومان رسیده است. مقایسه دو رقم ۱۵۹۱ و ۴۹۲۷ نشان می‌دهد که وصول مالیات از کانال نقل‌وانتقال خودرو در سال ۱۴۰۱ حداقل ۲۰۹ درصد افزایش‌یافته و تقریباً ۳ برابر بیشتر از سال گذشته است، نظر به اینکه سال جاری هنوز به پایان نرسیده و این رقم بدون شک بیشتر می‌شود.

از طرف دیگر، دولت توانسته از طریق دریافت مالیات شماره‌گذاری خودرو در سال ۱۴۰۰، در مجموع به درآمدی حدود ۲۳۱۶ میلیارد تومان دست یابد. حال‌آنکه پس از راه‌اندازی سامانه آنلاین مالیات، درآمد دولت از محل شماره‌گذاری خودرو به طور قابل‌توجهی بیشتر شده است. باتوجه‌به آمار و ارقام اعلام‌شده از سوی سازمان امور مالیاتی کشور، درآمد دولت از شماره‌گذاری خودرو در شش ماه ابتدایی سال جاری حدود ۳۱۶۰ میلیارد تومان و تا پایان مهرماه حدود ۴۲۷۶ میلیارد تومان بوده است. این رقم تا آخر آبان‌ماه به ۴۸۰۶ میلیارد تومان رسیده و احتمال می‌رود تا پایان سال جاری از مرز ۶۰۰۰ میلیارد تومان گذر کند. به‌طورقطع می‌توان گفت که درآمد دولت به‌واسطه شماره‌گذاری خودرو در هشت ماه نخست سال جاری حدود ۱۰۷ درصد بیشتر از کل سال گذشته بوده و تقریباً دوبرابر شده است. اگر همه چیز طبق برنامه پیش رود، درآمد دولت در سال ۱۴۰۱ از کانال شماره‌گذاری خودرو تقریباً ۳ برابر بیشتر از سال گذشته خواهد شد.

بنابراین، جای تردید نیست که موافق با ادعای رئیس سازمان امور مالیاتی کشور، سرویس اخذ مالیات آنلاین خودرو به‌خوبی توانسته با فرارهای مالیاتی مقابله کرده و ضمن ارائه خدمات فوری، شفاف و بدون دردسر به افراد، درآمد قابل‌توجهی را عاید دولت کند.

 

مقالات مرتبط
دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

0