ایستگاه
خواندن 6 دقیقه
.
2 ماه پیش
.
89 بازدید

آشنایی با پنج استفاده جالب و کاربردی از دستگیره درب خودرو

آشنایی با پنج استفاده جالب و کاربردی از دستگیره درب خودرو

مقدمه

از زمان تولید نخستین خودرو تاکنون، یکی از قطعات مهم و لاینفک بدنه، دستگیره درب بوده است. اگرچه باگذشت زمان و پیشرفت فناوری، دستگیره‌هایی با طراحی مخفی و پاپ – آپ به صنعت معرفی شده‌اند، ولی هنوز هم در اکثر خودروهای معمولی از دستگیره درب عادی و آسان‌بازشو استفاده می‌شود. کاربرد اصلی درب، ورود به کابین خودرو است. هرچند این قطعه مهم روی بدنه کاربردهای جالب دیگری نیز دارد که برخی مربیان رانندگی در طول جلسات آموزشی به آن‌ها اشاره می‌کنند. بااین‌حال اگر از ترفندهای دستگیره درب خودرو بی‌اطلاع هستید، با ما همراه باشید.

کاربرد دستگیره درب خودرو برای پارک پشت به جدول

یکی از کاربردهای جالب دستگیره درب، کمک به پارک‌کردن پشت به جدول است. مثل وقتی که می‌خواهید ماشین خود را به حالت عمود با جدول کنار خیابان یا پارکینگ‌های سرباز پارک کنید. در این حالت ماشین باید کمترین فاصله را نسبت به جدول داشته باشد تا با اشغال حداقل فضای عمومی، تردد خودروهای دیگر به‌راحتی صورت گیرد. در هنگام پارک پشت به جدول به‌جای اینکه از فردی بخواهید شما را راهنمایی کند، از دستگیره درب خودرو کمک بگیرید. کافی است در هنگام حرکت به سمت عقب، از طریق آینه جانبی دستگیره درب جلو را نظاره کنید. هرگاه قسمت پایینی دستگیره با بالای جدول مماس شد، ماشین را متوقف کنید. با این ترفند، خودرو بافاصله تقریباً ۱۰ سانتی‌متری از جدول پارک می‌شود. البته در این حالت بهتر است هوای خودروهای کناری را نیز داشته باشید تا مبادا در هنگام باز کردن درب‌های ماشین، آسیبی به بدنه آن‌ها وارد شود. به طور ویژه حواستان باشد وسیله نقلیه را به نحوی پارک نکنید که راننده ماشین سمت راست نتواند درب کابین را باز کند.

کاربرد دستگیره درب برای تنظیم آینه‌های بغل

یکی از مهم‌ترین کاربردهای دستگیره درب که اکثر رانندگان با آن آشنایی دارند، تنظیم آینه‌های جانبی است. آینه‌بغل یکی از حیاتی‌ترین قطعات خودرو است، چون با افزایش میدان دید راننده، از بروز حوادث رانندگی جلوگیری می‌کند. آینه‌بغل همچنین به کمک‌راننده می‌آید تا در مسیرهای پرتردد و شلوغ، به امن‌ترین شیوه ممکن تغییر لاین یا تغییر جهت دهد. آینه‌بغل برای تماشای منظره پشت خودرو مورداستفاده قرار می‌گیرد و با چرخش آن می‌توان دید بیشتری روی مناطق دیگر پیدا کرد. یکی از ملزومات رانندگی امن، تنظیم بودن مناسب آینه‌بغل است. معمولاً در هنگام آموزش، از دستگیره درب به‌عنوان معیاری برای تنظیم آینه‌بغل استفاده می‌شود. برای تنظیم آینه جانبی سمت راننده کافی است آینه را به نحوی هدایت کنید که دستگیره دربِ جلو در گوشه پایین سمت راست آن دیده شود. به‌منظور تنظیم آینه سمت شاگردراننده نیز بهتر است روی صندلی مربوطه نشسته و با حرکت آینه، بازتاب دستگیره درب جلو را در گوشه پایین سمت چپ فیکس کنید. بدین ترتیب بهترین نمای ممکن جهت تسلط روی ناحیه پشت سر به وجود می‌آید.

کاربرد دستگیره درب خودرو برای پارک دوبل

پارک دوبل که به آن پارک موازی یا توقف دوبل نیز گفته می‌شود، همواره یکی از چالش‌های رانندگان تازه‌کار بوده است. توقف اتومبیل در میان دو ماشین در موازات جاده را اصطلاحاً پارک دوبل می‌نامیم که اجرای صحیح آن به هماهنگی کامل میان چشم راننده و تسلط وی روی گاز، ترمز و فرمان وابسته است. به‌عنوان یک نکته طلایی، با معیار قراردادن دستگیره درب می‌توان پارک دوبل موفقی را به انجام رساند. بدین شیوه که در هنگام حرکت به سمت عقب و قرارگرفتن مابین دو خودرو، رد دستگیره درب را در آینه دنبال کنید. اگر دستگیره درب جلو با جدول کنار خیابان مماس شد، فوراً فرمان را تا انتها به سمت مخالف چرخانده تا در ادامه مسیر، خودرو در محل مناسب قرار گیرد. تکرار می‌کنیم که انجام این کار مستلزم رعایت سرعت مناسب است. این شیوه تضمین می‌کند که وسیله نقلیه شما به‌هیچ‌وجه برخوردی با ماشین جلویی یا عقبی نداشته باشد.

کاربرد دستگیره درب برای تنظیم فاصله با خودرو جلویی

یکی دیگر از کاربردهای جالب دستگیره درب خودرو که احتمالاً تاکنون از آن مطلع نبوده‌اید، کمک به تنظیم فاصله نسبت به خودرو جلویی است. هدایت خودرو به‌ویژه در شهرهای شلوغ و محله‌های پرازدحام به تجربه راننده و شناخت ابعاد خودرو بستگی دارد. اگر به‌تازگی صاحب وسیله نقلیه شده‌اید و یا خودروی جدیدی خریده‌اید، ممکن است مدتی طول بکشد تا به طور کامل بر ابعاد آن مسلط شوید. از طرف دیگر، مواقعی پیش می‌آید که مجبور خواهید شد در کوچه یا خیابان نه‌چندان عریضی که یک یا دو طرف آن خودرو پارک شده، دور بزنید. در چنین شرایطی معمولاً از دور دو فرمان یا سه فرمان استفاده می‌شود که یکی از الزامات اصلی آن، رعایت فاصله بی‌خطر نسبت به خودرو جلویی است. در این حالت می‌توانید از دستگیره درب خودرو مقابل کمک بگیرید. زمانی که در حال حرکت به سمت جلو و نزدیک‌شدن به خودرو پارک شده مقابل هستید، به فاصله میان دستگیره درب آن و جلویی‌ترین بخش داشبورد خود، یعنی محل برخورد شیشه جلو و داشبورد نگاه کنید. همان‌طور که به خودرو مقابل نزدیک می‌شوید، به‌محض اینکه دستگیره درب خودرو مقابل با جلویی‌ترین بخش داشبورد مماس شد، فوراً ترمز کنید، چون هم‌اینک در وضعیتی قرار گرفته‌اید که خودرو شما تنها ۱۰ سانتیمتر با خودرو مقابل فاصله دارد.

کاربرد دستگیره درب برای پارک جنب یک خودرو دیگر

یکی دیگر از چالش‌های رانندگان در پارکینگ منازل آپارتمانی یا پارکینگ‌های عمومی، رعایت فاصله با خودروی مجاور است. راننده به‌راحتی می‌تواند تشخیص دهد که آیا در هنگام باز کردن درب، برخوردی با بدنه خودروی سمت چپ حاصل می‌شود یا خیر. ولی تخمین فاصله ایمن با خودروی پارک شده در سمت راست برای برخی دشوار است. در این حالت نیز می‌توانید از دستگیره درب خودرو کناری کمک بگیرید. اگر مجبور به پارک وسیله نقلیه خود در سمت چپ یک خودروی دیگر شدید، نگاهی به فاصله میان دستگیره درب آن و حاشیه زیرین شیشه سمت شاگردراننده (بالاترین قیمت رودری) بیندازید. خودرو را به نحوی پارک کنید که دستگیره درب ماشین کناری و حاشیه زیرین شیشه سمت شاگردراننده درست روی یکدیگر قرار گرفته و با هم مماس شوند. بدین ترتیب، درب سمت راست خودرو شما بدون برخورد با بدنه ماشین کناری باز می‌شود. در مقابل، راننده ماشین پارک شده نیز به‌راحتی می‌تواند درب جلو را بازکرده و پشت فرمان بنشیند، البته به شرطی که درب اتومبیل شما بسته باشد.

مقالات مرتبط
دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

0