ایستگاه
خواندن 5 دقیقه
.
1 ماه پیش
.
112 بازدید

پرسرعت‌ترین خودروهای کونیگزگ در تمام ادوار

پرسرعت‌ترین خودروهای کونیگزگ در تمام ادوار

مقدمه

بر هیچ‌کس پوشیده نیست که کریستین ون کونیگزگ قصد دارد سریع‌ترین خودروی جهان را بسازد. او و گروهش سال‌هاست که به دنبال سرعت بوده و به طور پیوسته مرزهای سرعت را جابه‌جا می‌کنند و فناوری‌های جدیدی را به وجود می‌آورند. حاصل تلاش‌های این تیم سوئدی بی‌اثر نبوده و نسل جدید ابرخودروهای کونیگزگ به سرعتی شگفت‌انگیز و باورنکردنی دست پیدا می‌کنند. شاید درگذشته سرعت ۲۰۰ مایل بر ساعت (معادل ۳۲۲ کیلومتر بر ساعت) رقم بالایی به نظر می‌رسید، ولی حداقل سرعت ابرخودروهای امروزی ۳۰۰ مایل بر ساعت (معادل ۴۸۲ کیلومتر بر ساعت) است و خودروهای کونیگزگ در صدر جدول سریع‌ترین‌ها قرار دارند. با ما همراه باشید تا نگاهی بر پرسرعت‌ترین خودروهای کونیگزگ در تمام ادوار بیندازیم.

کونیگزگ Agera S ۴۲۰ کیلومتر بر ساعت

کونیگزگ تاکنون خودرویی نساخته که سرعت آن از ۲۰۰ مایل در ساعت کمتر باشد. ولی از زمانی که مدل‌های Agera پا به عرصه وجود گذاشتند، حداقل سرعت خودروهای این شرکت سوئدی به ۲۵۰ مایل بر ساعت افزایش یافت. آگرا S یکی از پرسرعت‌ترین خودروهای کونیگزگ در تمام ادوار است که حداکثر سرعت آن به ۴۲۰ کیلومتر بر ساعت (معادل ۲۶۱ مایل بر ساعت) می‌رسد. این ماشین قوای محرکه خود را از پیشرانه‌ای دریافت می‌کند که در بخش وسط جاسازی شده و ۱۰۱۶ اسب بخار قدرت و ۱۱۰۰ نیوتن متر گشتاور دارد. قوای موتور به چرخ‌های عقب وارد شده و آگرا S را در دسته خودروهای دیفرانسیل‌عقب قرار می‌دهد. به لطف این پیشرانه، آگرا اس عرض ۲.۸ ثانیه از حالت سکون به‌سرعت صد کیلومتر بر ساعت برسد. این خودرو حتی در بازارهای فاقد سوخت E85 ‌ نیز مورد خریدوفروش قرار می‌گیرد.

کونیگزگ One:1 – ۴۳۹ کیلومتر بر ساعت

یک مگاوات قدرت برابر با نسبت توان به وزن است که با یک اسب بخار در ازای هر کیلوگرم یا به بیان بهتر، با یک نسبت کامل 1:1 برابری می‌کند. قدرت نهایی ۱۳۶۰ اسب بخار مساوی با یک مگاوات قدرت است که آمار چشمگیری در ماشین درون‌سوز ۸ سیلندر به حساب می‌آید. کونیگزگ One:1 بر همین اساس نام‌گذاری شده که وزن سبک و قدرت را به عالی‌ترین شکل ممکن به توازن رسانده است. این ماشین بر اساس آگرا ساخته شده و نشان می‌دهد که وقتی یک خودروی سبک، سبک‌تر و کمی قوی‌تر می‌شود، چه نتیجه شگفت‌انگیزی به وجود می‌آید. کونیگزگ one:1 در مدت‌زمان ۳.۲ ثانیه از حالت توقف به سرعت صد کیلومتر بر ساعت می‌رسد و در صورت تداوم فشار پا روی پدال، سرعت خود را به ۴۳۹ کیلومتر بر ساعت (معادل ۲۷۳ مایل بر ساعت) می‌رساند. این خودرو ۱۳۴۰ کیلوگرم وزن داشته و از نوع دیفرانسیل عقب است.

کونیگزگ Agera RS – ۴۴۷ کیلومتر بر ساعت

با پیشرانه قدرتمند ۱۱۵۰ اسب بخاری، آگرا RS به‌عنوان آخرین نسخه آگرا به هدف غایی خود رسیده است. این نسخه با عبرت‌گرفتن از نسخه‌های S، R و One:1 آگرا ساخته شده و در حقیقت تلفیقی از این مدل‌ها در یک پکیج فوق‌العاده به‌حساب می‌آید. آگرا RS ضمن حفظ سرعت شگفت‌انگیز مدل‌های دیگر، دانفورس یا همان نیروی روبه‌پایین را با یک پکیج خاص آئرودینامیکی ترکیب کرده و با اعمال تغییراتی برای کاهش وزن، پرفورمنس منحصربه‌فردی را از خود به نمایش می‌گذارد. این ماشین تا ۴۴۷ کیلومتر بر ساعت (معادل ۲۷۸ مایل بر ساعت) سرعت می‌گیرد و به لطف گشتاور ۹۰۴ نیوتن متری موتور، در مدت‌زمان ۲.۸ ثانیه از حالت سکون به‌سرعت صد کیلومتر بر ساعت می‌رسد.

کونیگزگ CC850 – ۴۵۰ کیلومتر بر ساعت

مدال برنز پرسرعت‌ترین خودروهای کونیگزگ در تمام ادوار بر گردن CC850 آویخته می‌شود. حداکثر سرعت این ماشین ۴۵۰ کیلومتر بر ساعت معادل ۲۸۰ مایل بر ساعت است. طراحان سی‌سی ۸۵۰ طراحی مدرن را با ظاهری قدیمی ترکیب کرده و با استفاده از برخی اجزای مدل Jesko، یکی از هیولاهای پرشتاب را به وجود آورده‌اند که می‌تواند شتاب صفر تا صد را در مدت‌زمان ۲.۵ ثانیه محقق سازد. کونیگزگ CC850 دارای یک سیستم انتقال قدرت خاص به نام ESS (سیستم انتقال تعاملی) است که بر اساس سیستم انتقال پرسرعت به‌کاررفته در مدل یسکو ساخته شده و عملکرد ساده‌ای دارد. این سیستم شامل گیربکس‌اتوماتیک ۹سرعته   که پدال کلاچ آن در کنار پدال ترمز قرار گرفته است. بدین ترتیب راننده می‌تواند شماره دنده را عوض کرده و درعین‌حال، شیفتر اتوماتیک وظیفه خود را انجام دهد. پیشرانه CC850 حدود ۱۳۸۵ اسب بخار قدرت داشته و حداکثر گشتاور آن به ۱۳۸۳ نیوتن متر می‌رسد. این خودرو از نوع دیفرانسیل‌عقب است و حدود ۱۳۸۴ کیلوگرم وزن دارد.

کونیگزگ Jesko – حدود ۴۹۹ کیلومتر بر ساعت

یسکو خودروی دلخواه افرادی است که به دنبال سریع‌ترین ماشین جهان هستند و درعین‌حال، از پیچ‌وخم‌های پیست مسابقات لذت می‌برند. این ماشین می‌تواند به‌سرعت ۴۹۹ کیلومتر بر ساعت (۳۱۰ مایل بر ساعت) برسد و البته که چنین سرعتی از نظر درگ محدود است. به بیان بهتر اگر محدودیت درگ وجود نداشته باشد، یسکو می‌تواند به‌سرعت بیش از ۵۳۱ کیلومتر بر ساعت دست پیدا کند، یعنی سرعتی بیش از بوگاتی شیرون سوپر اسپرت ۳۰۰ پلاس. بد نیست بدانید کریستین نام پدر خود یسکو (Jesko) را روی ماشین گذاشته تا بدین‌وسیله یاد او را در خاطره‌ها حک کند. پیشرانه یسکو قادر به تولید ۱۲۸۰ اسب بخار قدرت و ۱۵۰۰ نیوتن متر گشتاور بوده و چرخ‌های عقب را به حرکت می‌اندازد. این خودرو حدود ۱۴۲۰ کیلوگرم وزن داشته و شتاب صفر تا صد را در مدت‌زمان ۲.۵ ثانیه مدیریت می‌کند.

کونیگزگ Jesko Absolut – بیش از ۵۳۱ کیلومتر بر ساعت

صدرنشین لیست پرسرعت‌ترین خودروهای کونیگزگ در تمام ادوار، یسکو ابسلوت است. این ماشین می‌تواند تا بیش از ۵۳۱ کیلومتر بر ساعت (معادل ۳۳۰ مایل در ساعت) سرعت بگیرد. طبق گفته‌های کریستین، یسکو می‌توان به‌سرعت ۵۶۳ کیلومتر بر ساعت برسد که سرعتی بیشتر از برخی هواپیماهای لوکس شخصی است. این خودرو از جدیدترین نسخه پیشرانه ۸ سیلندر کونیگزگ استفاده می‌کند که ۱۲۸۰ اسب بخار قدرت روی سوخت معمولی، ۱۶۰۰ اسب بخار قدرت روی سوخت E85 و ۱۵۰۰ نیوتن متر گشتاور دارد. این ماشین ۱۴۲۰ کیلوگرمی از آئرودینامیک فوق‌العاده‌ای برخوردار بوده و ضریب کشش آن ۰.۲۷۸ است. شتاب صفر تا صد خودروی دیفرانسیل‌عقب کونیگزگ در مدت‌زمان ۲.۵ ثانیه اتفاق می‌افتد.

مقالات مرتبط
دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

0