ایستگاه
خواندن 6 دقیقه
.
2 ماه پیش
.
217 بازدید

وقتی باتری ماشین خالی می‌شود چه‌کار کنیم؟

وقتی باتری ماشین خالی می‌شود چه‌کار کنیم؟

مقدمه

باتری یکی از قطعات بسیار مهم در خودرو است که برای انجام کارهایی مثل استارت‌زدن، روشنایی و برق‌رسانی به لوازم الکتریکی مورداستفاده قرار می‌گیرد. به بیان بهتر، بدون وجود باتری نمی‌توان ماشین را روشن کرد. بااین‌وجود، تخلیه باتری یکی از رایج‌ترین مشکلاتی است که رانندگان با آن مواجه می‌شوند. هوای بسیار سردی که باعث یخ‌زدن باتری شود، عدم نگهداری مناسب از باتری، خرابی دینام، روشن بودن لوازم برقی خودرو برای مدت‌زمان طولانی و حتی خاموش ماندن خودرو برای مدت‌زمان طولانی، همگی می‌توانند نقش مؤثری در تخلیه باتری داشته باشند. خوشبختانه در صورت تخلیه باتری و ازکارافتادن آن، می‌توان با اجرای چند ترفند، ماشین را روشن کرد و آن را به نزدیک‌ترین مقصد برای تعویض باتری یا رفع عیب رساند. اما وقتی باتری ماشین خالی می‌شود چه‌کار کنیم؟

روش‌های مواجهه با تخلیه و ازکارافتادن باتری ماشین

باتری به باتری کردن

رایج‌ترین و ایمن‌ترین روش برای مواجهه با شرایطی که باتری خودرو خالی شده، استفاده از روش باتری به باتری است. یک راننده مجرب همیشه وسایل لازم برای مواقع اضطراری را به همراه دارد و وسیله لازم برای باتری به باتری کردن، ست کابل باتری است و البته یک خودرو دیگر با باتری سالم و راننده دلسوز که بدون شک در جاده‌های کشور به‌راحتی پیدا می‌شود.

در مرحله اول باتری به باتری کردن، هر دو خودرو باید نزدیک به هم پارک شده و موتور به طور کامل خاموش شود. ماشین‌ها را وارد دنده‌خلاص کنید و ترمزدستی را بکشید تا احتمال حرکت خودروها صفر شود. ست کابل باتری دارای دو گیره قرمزرنگ و دو گیره مشکی رنگ است. یکی از گیره‌های قرمزرنگ را به ترمینال مثبت باتری تخلیه‌شده و گیره قرمزرنگ دیگر به ترمینال مثبت باتری سالم وصل کنید. ترمینال مثبت باتری با علامت مثبت (+) یا POS شناسایی می‌شود و بزرگ‌تر از ترمینال منفی است. سپس یکی از گیره‌های مشکی رنگ را به ترمینال منفی باتری سالم، و گیره مشکی رنگ دیگر را به یک سطح فلزی بدون رنگ از ماشین خود وصل کنید. توجه داشته باشید که گیره مشکی رنگ دوم می‌بایست تا حد ممکن از باتری تخلیه‌شده دور باشد. بهترین سطح برای اتصال گیره مشکی رنگ دوم می‌تواند یکی از پایه‌های فلزی نگه‌دارنده کاپوت و یا بدنه گیربکس باشد.

پس از اتصال گیره‌های قرمز و مشکی، نوبت به روشن‌کردن خودرو می‌رسد. اگر استارت‌زدن با شکست مواجه شد، از راننده دیگر بخواهید موتور ماشین خود را برای مدت ۵ دقیقه روشن نگه دارد تا باتری سالم آن، باتری تخلیه‌شده را شارژ کند. اگرچه نیازی نیست، ولی برای سرعت بخشی به فرایند شارژ، می‌توانید به‌صورت درجا گاز داده و دور موتور را افزایش دهید. سپس مجدداً برای روشن‌کردن ماشین خود تلاش کنید. اگر باز هم استارت‌زدن و روشن‌شدن با شکست مواجه شد، با امدادخودرو تماس بگیرید؛ چون به‌احتمال زیاد باتری تخلیه‌شده خودرو شما دیگر قابل بازیابی نیست.

بااین‌حال اگر باتری به باتری کردن جواب داد و ماشین روشن شد، موتور را به‌هیچ‌وجه خاموش نکنید. اندکی صبر کنید تا باتری بیشتر شارژ شود. حال نوبت به جداسازی   کابل است. ابتدا اتصال گیره مشکی رنگ را از ماشین خود قطع کنید. بعد گیره مشکی رنگ متصل به باتری سالم را بردارید. سپس گیره قرمزرنگ متصل به باتری سالم، و در نهایت گیره قرمزرنگ متصل به باتری ماشین خود را جدا کنید.

روشن‌کردن ماشین با هل‌دادن

بدون شک همه ما با صحنه هل‌دادن ماشین و روشن‌شدن آن مواجه شده‌ایم. ولی این روش برای خودرویی که باتری آن تخلیه شده چندان توصیه نمی‌شود، چراکه ممکن است پس از   روشن‌شدن ماشین و برداشتن پا از روی کلاچ، تسمه تایم رد کرده و سوپاپ‌ها کج شوند. بااین‌حال اگر در هنگام تخلیه باتری، چاره‌ای جز هل‌دادن ماشین نداشته باشید، به شیوه زیر می‌بایست عمل کنید.

ابتدا از چند نفر بخواهید آماده هل‌دادن خودرو شما شوند. سپس ماشین را روی دنده ۲ گذاشته و پس از فشردن پدال کلاچ، از افراد بخواهید خودرو را هل دهند. در حین هل‌دادن، همین‌که ماشین کمی دور برداشت می‌توانید پای خود را از روی کلاچ بردارید تا ماشین روشن شود. البته این روش تنها پاسخگوی خودروهای مجهز به گیربکس دستی است و هرگز نباید روی ماشین‌های دنده‌اتوماتیک پیاده شود.

استفاده از جامپ استارتر

دستگاه جامپ استارتر در واقع یک باتری قابل‌حمل است که به‌تنهایی می‌توانید باتری تخلیه شده را فعال کنید، درست مثل زمانی که از روش باتری به باتری استفاده می‌کنید. این دستگاه دارای کابل‌های مشابه بوده و کافی است دستورالعمل‌های اتصال آن به باتری خودرو را دنبال کنید تا باتری شارژ شده و ماشین استارت بخورد. جامپ استارتر شبیه به یک پاوربانک عمل می‌کند و انرژی لازم برای رساندن خودرو به تعمیرگاه را فراهم می‌آورد.

راهکارهای دیگر در مواقع تخلیه باتری ماشین

علاوه بر روش‌های فوق، با چند راهکار ساده می‌توان به فعال‌شدن باتری کمک کرد. هرچند توجه داشته باشید که در صورت شناسایی هرگونه مشکل در باتری، می‌بایست فوراً به تعمیرگاه مراجعه کرده و از فرد متخصص درخواست کنید تا سلامت باتری را مورد بررسی قرار دهد. اگر باتری فرسوده، ضعیف و خراب شده باشد، چاره‌ای جز تعویض آن باقی نمی‌ماند.

کمی منتظر بمانید

سرمای هوا یکی از دلایل کارنکردن باتری است. زمانی که هوا بیش از حد سرد باشد، واکنش شیمیایی الکترولیت‌های باتری به‌کندی صورت می‌گیرد. به همین خاطر باتری عملکرد ضعیف و ناکافی برای روشن‌کردن ماشین از خود نشان می‌دهد. به همین خاطر با کمی انتظار برای گرم‌شدن باتری، مشکل به‌خودی‌خود حل می‌شود. حتی می‌توانید باتری را از ماشین جدا کرده و در یک مکان گرم قرار دهید تا زودتر به دما مطلوب برسد و سپس آن را به خودرو بازگردانید. البته روش دوم به شرطی است که با مباحث فنی خودرو آشنایی دارید. بااین‌وجود پس از روشن‌شدن ماشین بهتر است به تعمیرگاه رفته و از سلامت باتری مطمئن شوید و در صورت نیاز، آن را عوض کنید.

روغن‌موتور را بررسی کنید

یکی دیگر از مشکلاتی که به طور خاص در هوای سرد مانع عملکرد صحیح باتری و روشن‌شدن ماشین می‌شود، پایین‌بودن سطح یا کیفیت روغن‌موتور است. اگر میزان روغن‌موتور از سطح لازم کمتر باشد و یا به دلایلی همچون آلودگی و فساد، کیفیت مطلوب و سیال بودن خود را ازدست‌داده باشد،  عملکرد باتری در حین استارت‌زدن را تحت‌تأثیر قرار می‌دهد. در این حالت، باتری به انرژی بیشتری برای روشن‌کردن ماشین احتیاج خواهد داشت. اگر باتری کمی قدیمی یا ضعیف باشد، قادر به تحمل چنین فشاری نیست و استارت خوردن با شکست مواجه می‌شود. در این حالت از یک شعله کوچک یا المنت برقی کمک گرفته و زیر کارتر را گرم کنید تا بلکه با گرم‌شدن روغن‌موتور، باتری بتواند از پس استارت‌زدن برآید و ماشین را روشن کند.

پاک‌سازی بست و پایانه‌های باتری

با گذر زمان و البته نگهداری نامناسب، بست و پایانه‌های باتری سولفاته و خورده می‌شوند. این رسوبات زائد علاوه بر تخلیه انرژی باتری، توانایی آن برای دریافت شارژ را کاهش می‌دهند؛ بنابراین اگر باتری از کار افتاد، ابتدا نگاهی به بست و پایانه‌های آن بیندازید. در صورت مشاهده خوردگی و رسوبات، آن‌ها را تمیز کنید و مجدداً استارت بزنید. البته اگر میزان سولفات و خوردگی بیش از حد باشد، پاک‌سازی دیگر پاسخگو نیست و بدون شک به تعویض باتری احتیاج پیدا خواهید کرد.

با امدادخودرو تماس بگیرید

اگر هیچ‌یک از روش‌های بالا برای راه‌اندازی باتری سازگار نبودند، در نهایت با امدادخودرو تماس بگیرید. امدادخودرو می‌تواند باتری را در محل عوض کرده و یا ماشین شما را به نزدیک‌ترین تعمیرگاه انتقال دهد.

مقالات مرتبط
دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

0