ایستگاه
خواندن 6 دقیقه
.
5 ماه پیش
.
51 بازدید

نگهداری از چه وسایلی در داخل خودرو ممنوع است؟

نگهداری از چه وسایلی در داخل خودرو ممنوع است؟

مقدمه

گاهی اوقات فراموش می‌کنیم که خودرو یک وسیله نقلیه است، نه انبار نگهداری لوازم غیرضروری. بسیاری از وسایل و اسبابی که ما با خیالی آسوده در داخل خودرو نگه می‌داریم، در حقیقت خطرساز بوده و ممکن است باعث آتش‌سوزی و حتی مرگ سرنشینان خودرو شوند. از جمله مهم‌ترین لوازمی که نباید در خودرو نگه داشت می‌توان به مواردی همچون مواد اشتعال‌زا نظیر کبریت و فندک، اسپری خوشبوکننده، اسپری پولیش داشبورد یا حتی بطری آب، اسناد مهم مانند گواهینامه، کارت خودرو و …اشاره کرد. البته تنها وسایل نیستند که نباید برای مدت طولانی در وسیله نقلیه نگهداری شوند. در این مطلب همراه ما باشید تا با لیست موارد ممنوعه  جهت نگهداری در خودرو آشنا شوید.

حیوانات خانگی

بعضی افراد در منزل خود از یک یا چند حیوان خانگی نگهداری می‌کنند. اما زمانی که وقت سفر می‌شود، ترجیح می‌دهند آن‌ها را به همراه خود سوار ماشین کرده و روانه جاده کنند. حیوانات خانگی مثل سگ یا گربه، حساسیت بالایی نسبت به شرایط محیط پیدا می‌کنند و در هنگام تابستان، اگر برای طولانی‌مدت در معرض هوای گرم داخل کابین قرار گیرند، ممکن است جان خود را از دست بدهند. بعد از گذشت یک ساعت، دمای داخل کابین خودرو تا ده درجه گرم‌تر از هوای بیرون می‌شود. متأسفانه طبق آمار به دست آمده، سالانه صدها حیوان زبان‌بسته به سبب گرمای درون کابین می‌میرند و در حقیقت قربانی بی‌احتیاطی و بی‌خیالی صاحبان خود می‌شوند. بنابراین نگهداری هیچ‌گونه حیوانی در درون ماشین توصیه نمی‌شود.

مواد خوراکی

مواد خوراکی اگر به مدت طولانی داخل خودرو باشند، خراب شده و دیگر نمی‌توان آن‌ها را مصرف کرد. به طور خاص، مواد فاسدشدنی مانند گوشت، مرغ، ماهی و سبزیجات در صورت باقی ماندن در هوای گرم درون خودرو، فاسد و غیر قابل خوردن می‌شوند. غذا و مواد فاسدشدنی مقاومت کمی در برابر حرارت بالای ۳۲ درجه داشته و در مدت‌زمان کوتاهی، کیفیت و ساختار خود را از دست می‌دهند. به همین خاطر نباید آن‌ها را به مدت بیش از یک ساعت به دور از یخچال نگهداری کرد. بوی ناشی از فساد مواد غذایی ممکن است ساعت‌ها و حتی روزها در کابین باقی بماند.

انواع اسپری‌ها

بسیاری از افراد عادت دارند قوطی‌های اسپری خود از جمله افشانه‌های براق‌کننده داشبورد و یا اسپری‌های خوشبوکننده را داخل ماشین نگه دارند. این کار بسیار خطرناک است، زیرا قرار گرفتن این اسپری‌ها در هوای گرم یا زیر تابش نور خورشید باعث بالا رفتن فشار داخل محفظه شده و این فشار به حدی می‌رسید که منجر به انفجار قوطی می‌شود. اگر مالک خودرو خوش‌شانس باشد و چنین انفجاری باعث آتش‌سوزی نشود، ولی خطرات دیگری به همراه دارد. تصور کنید در حال رانندگی با سرعت بالا هستید و ناگهان صدای انفجار درون خودرو به گوش می‌رسد. به راحتی می‌توان حدس زد که چه واکنشی را نشان داده و چه اتفاقی ممکن است رخ دهد. بدون شک تمرکزتان در هنگام رانندگی به هم می‌خورد و کنترل فرمان را از دست می‌دهید. امکان بروز حادثه رانندگی افزایش می‌یابد و جان سرنشینان به خطر می‌افتد. بنابراین هیچ‌گاه اسپری را مخصوصا در فصل گرما داخل ماشین نگهداری نکنید، زیرا همان‌گونه که روی اسپری‌ها درج شده، در دمای بالای ۴۵ درجه به قوطی اسپری فشار وارد شده و باعث انفجار می‌شود.

رژ لب و مواد آرایشی

از دیگر لوازمی که نباید داخل خودرو نگهداری کرد، رژ لب و مواد آرایشی است. برای اینکه بدانید چه بر سر کیف و سایر وسایل داخل کیفتان می‌آید کافی است رژ لب و سایر مواد ذوب شدنی مانند کرم یا کرم پودر را در هوای گرم داخل کابین بگذرید و بعد از چند ساعت به سراغشان بیاید. رژ لب و کرم در هوای گرم ذوب می‌شوند و خرابی به بار می‌آورند. بنابراین به خاطر داشته باشید که هیچ‌وقت لوازم آرایشی و همچنین اسپری خوشبوکننده خود را در داخل کابین جا نگذارید.

فندک و کبریت

فندک و کبریت جزء لوازمی هستند که اکثر افراد مخصوصا افراد سیگاری همیشه همراه خود دارند و اهمیتی نمی‌دهند که این لوازم خطرناک را وارد کابین خودرو کرده و در صورت نیاز از آن‌ها استفاده کنند. توصیه می‌شود برای جلوگیری از آتش‌سوزی به ویژه در فصل گرم سال، هیچ‌گاه مواد اشتعال‌زا را داخل خودرو نگهداری نکنید. بهترین کار این است فندک و کبریت را موقع پیاده شدن همراه خود از خودرو خارج کنید تا از وقوع حوادث خطرناک جلوگیری شود.

گیاهان خانگی

گیاهان خانگی هم در فصول سرد و هم در فصل گرم نیاز به مراقبت شدید دارند. بعضی گیاهان حتی در دمای ۷ تا ۱۰ درجه سانتیگراد هم در مدت‌زمان یک ساعت پژمرده شده و از بین می‌روند. بنابراین سعی کنید گیاه را بلافاصله پس از خرید به منزل و محل مناسب و امن منتقل کنید. ناگفته نماند که هوای گرم نیز برای گیاهان خطرناک است. به همین خاطر توصیه می‌شود مدت‌زمانی که گیاه داخل خودرو قرار دارد، آن را در سایه و هوای خنک نگهداری کنید و در سریع‌ترین زمان ممکن، این مخلوق زیبا را به داخل خانه انتقال دهید.

نوزادان و کودکان خردسال

تنها گذاشتن نوزاد یا کودک خردسال درون خودرو حتی برای مدت کوتاه به هیچ‌وجه توصیه نمی‌شود، چرا که ممکن است جان کودک به خطر بیفتد. متأسفانه سالانه به طور متوسط ۳۹ کودک قربانی گرمازدگی بر اثر گرمای داخل کابین اتومبیل می‌شوند. به همین خاطر، حتی برای مدت‌زمان کوتاه هم که شده، فرزند خردسال خود را درون خودرو تنها نگذارید. بر فرض اینکه شیشه خودرو پایین باشد، باز این احتمال وجود دارد که در عرض ده دقیقه دمای کابین بالا رود و در این شرایط، احتمال آسیب دیدن کودک و به خطر افتاد جان او وجود دارد.

جمع‌بندی

استفاده از خودرو به عنوان یک وسیله نقلیه برای سفرهای کوتاه و طولانی آداب خاص خود را دارد. با اینکه گاهی ورود وسایل بی‌خطر و خطرناک درون خودرو اجتناب‌ناپذیر است، ولی نباید فراموش کرد که به محض پیاده شدن بهتر است آن‌ها را به همراه خود خارج کنید. به طور خاص، حیوانات خانگی، گل و گیاه، کودکان خردسال، غذاهای تر و فاسدشدنی به هیچ‌وجه نباید برای مدت طولانی در کابین خودرو باقی بمانند. اجتناب از ورود مواد اشتعال‌زا نیز حکم عقب سلیم است. با رعایت نکات ذکرشده در این مقاله، ایمنی خودرو و سرنشینان آن را حفظ کرده و از وقوع حوادث ناگوار جلوگیری کنید.

مقالات مرتبط
دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

0