ایستگاه
خواندن 4 دقیقه
.
1 سال پیش
.
بازدید

معرفی چند راهکار مؤثر برای رفع خط‌وخش روی ماشین

معرفی چند راهکار مؤثر برای رفع خط‌وخش روی ماشین

ایجاد خط‌وخش روی بدنه ماشین امری اجتناب‌ناپذیر است. هرقدر راننده محتاطی باشید و وسیله نقلیه خود را در پر قو نگهداری کنید، بازهم احتمال ایجاد خش روی بدنه وجود دارد، چراکه عوامل بسیار ساده‌ای باعث ایجاد خش روی بدنه می‌شوند. باید پذیرفت که برخی رانندگان سهل‌انگار هستند و از رفتار حادثه‌آفرین آن‌ها نمی‌توان در امان بود. ممکن است خودروی شما در جایی پارک باشد و یک شیطنت بچه گونه باعث ایجاد خش روی بدنه آن شود. برخی مواقع حتی برخورد انگشتر، زیپ کیف یا دکمه نیز اثر خش خوردگی به‌جای می‌گذارد. ازاین‌قبیل اتفاقات نمی‌توان جلوگیری کرد. پس اگر روی یکدست بودن رنگ بدنه خودروی نازنین خود حساس هستید، این مطلب را تا آخر بخوانید تا از راهکارهای مؤثر برای ازبین‌بردن خط‌وخش روی ماشین مطلع شوید.

استفاده از خمیردندان برای پوشاندن خش‌های جزئی و کم‌عمق

استفاده از خمیردندان یک روش قدیمی و البته سریع برای ازبین‌بردن خش‌های کم‌عمق است. ابتدا ناحیه موردنظر را به‌خوبی تمیز کنید تا اثری از گردوخاک و آلودگی روی آن باقی نماند. سپس سطح حوله یا پارچه نرم را به خمیردندان آغشته کرده و روی خش‌های ماشین بکشید. در پایان اطراف خش‌ها را به‌خوبی بشویید تا خمیردندان‌های اضافه پاک شوند. این عمل را آن‌قدر تکرار کنید تا اثری از خط‌وخش روی بدنه باقی نماند.

رنگ‌کردن بدنه برای پوشاندن خط و خش‌های عمیق

اگر خطوط ایجادشده روی ماشین عمیق هستند، بهتر است با رنگ آن را برطرف کنید. ابتدا سطح موردنظر را به‌خوبی بشویید. اطراف خط و خش‌ها را سمباده بکشید تا لایه رنگ از بین برود و سطح یکدست شود. سپس دوباره بدنه خودرو را تمیز کنید. زیرساز همرنگ با بدنه را روی خش‌ها اسپری و ۱۰ دقیقه صبر کنید. این کار را سه مرتبه انجام دهید. حال رنگ را آن‌قدر روی ناحیه زیرساز شده بکشید تا خش‌ها به‌کلی ناپدید شوند. در پایان و برای تثبیت رنگ خودرو از واکس مرغوب استفاده کنید.

استفاده از قلم خش‌گیر

یکی از ساده‌ترین روش‌ها برای ازبین‌بردن خط و خش‌های ماشین استفاده از قلم خش‌گیر است. این قلم‌ها که طی چند سال اخیر وارد بازار شده‌اند، ابعاد و رنگ‌های مختلفی دارند و شما می‌توانید بسته به رنگ بدنه و اندازه و عمق خطوط، یکی از آن‌ها را انتخاب کنید. قلم را مانند لاک غلط‌گیر روی خش‌ها بکشید و یک نصف روز سراغ ماشین نروید. اگر همچنان خطوط روی بدنه نمایان بودند مجدداً از قلم خش‌گیر استفاده کنید.

استفاده از پولیش

هر گاه متوجه وجود خط‌وخش روی بدنه شدید، می‌توانید با پولیش‌کاری آن را از بین ببرید. کافی است سطح موردنظر را کاملاً شسته و پاک کنید و با پد مناسب، روی آن پولیش بکشید. توجه داشته باشید که برای این کار بدنه ماشین باید کاملاً سرد باشد؛ بنابراین اگر به‌تازگی ماشین را خاموش کرده و یا آن را زیر نور آفتاب قرار داده‌اید، از استفاده از پولیش روی سطح خودداری کنید.

استفاده از چسب برزنتی برای پوشاندن موقت خط‌وخش

اگر به‌ظاهر ماشین خود اهمیت می‌دهید، بهتر است همیشه چسب برزنتی همرنگ خودرو را در گوشه‌ای از گاراژ داشته باشید تا در صورت خط افتادن بدنه سریعاً آن را رفع کنید. چسب‌های برزنتی می‌توانند به‌صورت موقت خط‌وخش ماشین را بپوشانند. کافی است آن را بادقت و بدون هیچ لرزشی روی سطح موردنظر بکشید.

استفاده از رقیق‌کننده رنگ

استفاده از رقیق‌کننده رنگ چندان توصیه نمی‌شود؛ اما این روش نیز خط و خش‌های ماشین را تا حدودی برطرف می‌کند. پیش از اعمال رقیق‌کننده باید ماشین را خوب شسته و اطراف خطوط را به‌آرامی و بادقت سمباده بکشید. ترجیحاً از رقیق‌کننده‌های رنگ ضعیف استفاده کنید.

استفاده از برچسب ماشین برای مخفی‌کردن خش‌های ماشین

شما همیشه می‌توانید با مراجعه به تعمیرکار و متخصص خطوط ماشین را به طور حرفه‌ای از بین ببرید. اما اگر به دنبال روش خلاقانه‌تری برای پوشاندن خط‌وخش هستید، ما استفاده از استیکرهای ماشین را به شما پیشنهاد می‌کنیم. این روش علاوه بر مخفی‌کردن خط‌وخش، ظاهر جذاب و منحصربه‌فردی به خودرو بخشیده و شما را از بردن سریع ماشین به تعمیرگاه بی‌نیاز می‌کند. البته اگر بعدها نیاز به فروش ماشین داشتید، این برچسب‌ها را بااحتیاط و دقت کافی بردارید، چرا که ممکن است موجب رنگ‌پریدگی بیشتر شود.

جمع‌بندی

ایجاد خط‌وخش روی بدنه ماشین امری طبیعی و اجتناب‌ناپذیر است، ولی برخی مالکین به‌شدت روی یکدست بودن رنگ بدنه حساس هستند و چندان مایل نیستند ردی از خط‌خوردگی روی بدنه خودرو آن‌ها وجود داشته باشد. به‌علاوه، در هنگام فروش خودرو بهتر است چنین معایب سطحی را از بین برد تا از کاهش ارزش آن جلوگیری کرد. روش‌های متعددی برای رفع خط‌وخش روی ماشین وجود دارد که با استفاده از هر یک می‌توان رنگ بدنه را به حالت یکدست درآورد یا دست‌کم اثر خش و خط‌خوردگی را کم‌رنگ‌تر کرد.

 

مقالات مرتبط
دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

0