ایستگاه
خواندن 6 دقیقه
.
1 ماه پیش
.
81 بازدید

معرفی شاسی‌بلندهایی که دارای بهینه‌ترین میزان مصرف سوخت هستند

معرفی شاسی‌بلندهایی که دارای بهینه‌ترین میزان مصرف سوخت هستند

مقدمه

زمانی بود که خودروهای شاسی‌بلند به دیوهای بنزین خور معروف بودند، اما آن دوران به سر رسیده است. به لطف پیشرفت در فناوری پیشرانه‌ها، روش‌های تولید و طراحی، خودروهای شاسی‌بلند در چند سال اخیر از لحاظ بهینگی مصرف سوخت تقریباً هم‌رده با ماشین‌های کامپکت و جمع‌وجور قرار گرفته‌اند. بخش عمده‌ای از این پیشرفت، به ظهور پیشرانه‌های نیمه برقی و تعبیه آن‌ها در زیر کاپوت شاسی‌بلندها مربوط می‌شود. پیشرانه‌های هیبریدی و پلاگین هیبریدی به سبب ترکیب موتور بنزینی و یک یا چند موتوربرقی و استفاده از باتری، مصرف سوخت را به طور قابل‌ملاحظه‌ای کاهش می‌دهند. در این مقاله به معرفی شاسی‌بلندهایی می‌پردازیم که دارای بهینه‌ترین میزان مصرف سوخت هستند.

مدل ۲۰۲۴ کیا نیرو

صدرنشین لیست شاسی‌بلندهای دارای مصرف سوخت بهینه، نیرو کره‌ای است. نیرو در بدنه یک کراس‌اوور، به‌عنوان رقیب اصلی تویوتا پریوس روانه بازار شد. مصرف سوخت شهری و برون‌شهری این خودرو در ازای پیمودن صد کیلومتر مسافت به ترتیب، ۴.۴ و ۴.۳ لیتر اعلام شده که اعداد تحسین‌برانگیزی به‌حساب می‌آیند. این خودرو در نسخه استاندارد به یک موتور ۴ سیلندر و یک موتور الکتریکی مجهز است که در مجموع، ۱۳۹ اسب بخار قدرت تولید کرده و با گیربکس ۶سرعته اتوماتیک جفت شده است. تنها ایراد وارد بر این ماشین را می‌توان حجم محدود صندوق‌عقب دانست که به ۱۷۸۰ لیتر می‌رسد. هرچند همین حجم محدود نیز به‌خوبی نیاز معمول خریداران را برآورده می‌سازد.

مدل ۲۰۲۴ کیا اسپورتیج هیبرید

اسپورتیج هیبریدی یکی دیگر از شاسی‌بلندهای صرفه‌جو در سال ۲۰۲۴ به‌حساب می‌آید. این ماشین برای پیمودن صد کیلومتر جاده شهری به ۵.۶ لیتر بنزین و برای پیمودن صد کیلومتر جاده برون‌شهری به ۵.۳ لیتر بنزین احتیاج دارد. شاسی‌بلند کره‌ای ارزش و کیفیت را درآن‌واحد در اختیار خریدار قرار می‌دهد، بدون اینکه نیازی به انتخاب یکی از این دو باشد. این ماشین همچنین قیمت اقتصادی داشته و درعین‌حال، شامل ویژگی‌های استاندارد متنوع و فضای کابین سخاوتمندانه  مجهز می‌شود. پیشرانه ترکیبی این ماشین متشکل از یک موتور بنزینی ۴ سیلندر و یک موتور الکتریکی است که ۲۲۷ اسب بخار قدرت را از طریق گیربکس ۶سرعته اتوماتیک به چرخ‌های جلو و یا هر چهارچرخ وارد می‌کند. اگرچه نمی‌توان اسپورتیج را در دسته خودروهای اسپرت قرارداد، ولی پروفایل عالی و هندلینگ دقیق و بی‌درنگ، این ماشین را به یک گزینه جذاب برای خرید تبدیل می‌کند.

مدل ۲۰۲۴ لکسوس UX هیبرید

با مصرف سوخت ۵.۴ و ۵.۷ لیتری در ازای پیمایش صد کیلومتر جاده شهری و برون‌شهری، لکسوس UX هیبریدی جایگاه سوم در لیست شاسی‌بلندهای دارای مصرف سوخت بهینه را به خود اختصاص می‌دهد. به‌عنوان یک وسیله نقلیه لوکس، UX دارای فهرست طولانی از ویژگی‌های متعدد از جمله سیستم اطلاعات سرگرمی با رابط کاربری ساده و پشتیبانی از اپل کارپلی و اندروید اوتو و همین‌طور ویژگی‌های دستیار راننده پیشرفته است. پیشرانه هیبریدی این خودرو با یک موتور بنزینی و دو موتور الکتریکی، ۱۸۱ اسب بخار قدرت تولید کرده و سرعت و عملکردی عالی در رفت‌وآمدهای شهری دارد.

مدل ۲۰۲۴ تویوتا کرولا کراس هیبرید

یکی از ویژگی‌هایی که به‌تازگی در خودروهای شاسی‌بلند دیده می‌شود، قیمت اقتصادی است. تویوتا کرولا کراس هیبریدی به‌عنوان یک محصول اقتصادی کابین چندان باکیفیتی ندارد و فضای ردیف عقب آن محدود است، اما قیمت پایین، مصرف سوخت بهینه و ویژگی‌های استاندارد متنوع، این خودرو را به یک گزینه مناسب برای خرید تبدیل می‌کند. باعث استقبال خریداران از این خودرو شده است. پیشرانه هیبریدی کرولا کراس شامل یک موتور بنزینی و سه موتور الکتریکی می‌شود که در مجموع، ۱۹۶ اسب بخار قدرت و ۱۸۸ نیوتن متر گشتاور را به چهارچرخ ماشین وارد می‌کنند. به بیان بهتر، شاسی‌بلند ژاپنی یک ماشین دو دیفرانسیل است که علاوه بر هندلینگ عالی و سواری نرم، مصرف سوخت بهینه‌ای دارد. این ماشین در ازای پیمودن صد کیلومتر جاده شهری و برون‌شهری به ترتیب ۵.۲ و ۶.۱ لیتر بنزین می‌سوزاند.

مدل ۲۰۲۴ تویوتا راوفور هیبرید

تویوتا راوفور یکی از محبوب‌ترین خودروهای موجود در بازار جهان است که نسخه هیبریدی آن در دسته شاسی‌بلندهای با مصرف سوخت بهینه قرار می‌گیرد. این ماشین قوای محرکه خود را از یک موتور ۲.۵ لیتری ۴ سیلندر دریافت می‌کند که با دو موتور الکتریکی جفت شده و در مجموع ۲۱۹ اسب بخار قدرت به وجود می‌آورند. با این مشخصات، راننده در اکثر مواقع می‌تواند سواری پرشتابی را تجربه کرده و از سفر خود لذت ببرد، البته به شرطی که صدای موتور حین فشردن پدال گاز موجب رنجش وی نشود. راوفور هیبریدی در نسخه استاندارد با سیستم انتقال قدرت چهارچرخ متحرک عرضه شده و برای پیمایش صد کیلومتر جاده برون‌شهری به ۶.۱ لیتر بنزین احتیاج دارد. با ورود به شهر می‌توان روی قوای موتورهای برقی حساب کرد و مصرف سوخت به ۵.۷ لیتر در هر صد کیلومتر کاهش پیدا می‌کند.

مدل ۲۰۲۴ هیوندای توسان هیبریدی

توسان کره‌ای سال‌هاست از جنبه‌های مختلف از جمله مصرف سوخت بهینه، رضایت خریداران خود را حفظ کرده و فروش مورد انتظاری دارد. فرقی ندارد در جاده شهری بتازاند یا در بزرگراه‌ها و آزادراه‌های بین‌شهری؛ توسان می‌تواند صد کیلومتر مسافت را تنها با ۶.۱ لیتر بنزین طی کند. پیشرانه هیبریدی این ماشین از یک موتور ۴ سیلندر ۱.۶ لیتری توربوشارژ و یک موتور الکتریکی ساخته شده که مجموع قدرت و گشتاور آن‌ها به ترتیب به ۲۲۶ اسب بخار و ۳۵۰ نیوتن متر می‌رسد. فرمان‌پذیری عالی و شتاب هیجان‌انگیز و همین‌طور لیست طویلی از فناوری‌های کمکی ‌راننده، از دیگر مزایای هیوندای توسان به‌حساب می‌آیند. شاید در ابتدا کار با سیستم اطلاعات سرگرمی این خودرو کمی دشوار به نظر برسد، ولی به‌مرورزمان راننده با این سیستم کنار می‌آید.

مدل ۲۰۲۴ لکسوس NX هیبریدی

لکسوس NX هیبریدی یک کراس‌اوور خوش‌ساخت و لوکس کوچک است که شامل ویژگی‌های استاندارد متنوعی از جمله فناوری‌های کمکی ‌راننده می‌شود. بسته به تریم انتخابی، نمایشگر ۹.۸ اینچی یا ۱۴ اینچی اطلاعات سرگرمی در دسترس راننده قرار می‌گیرد که با استفاده از آن می‌توان اکثر تجهیزات خودرو را کنترل و تنظیم کرد. به‌عنوان یک خودروی لوکس، لکسوس NX ژاپنی هزینه سوخت پایینی را به مالک تحمیل می‌کند، چراکه این ماشین برای پیمودن صد کیلومتر جاده شهری و خارج شهری به ترتیب ۵.۷ و ۶.۳ لیتر بنزین می‌سوزاند. بهینگی مصرف سوخت را می‌توان مدیون پیشرانه هیبریدی NX دانست که متشکل از یک موتور بنزینی و ۳ موتور الکتریکی است و ۲۴۰ اسب بخار قدرت را از طریق گیربکس CVT به هر چهارچرخ انتقال می‌دهد. برای اکثر رانندگان، هیچ‌چیز خوشایندتر از سواری پشت فرمان یک خودروی جذاب و دو دیفرانسیل، با کابین جادار و مجهز، پیشرانه قوی و مصرف سوخت پایین نیست.

شاید تنها ذکر نام خودروهای ژاپنی و کره‌ای در این لیست عجیب به نظر برسد، ولی واقعیت این است که خودروسازان آسیایی در ساخت شاسی‌بلندهای با مصرف سوخت بهینه یک‌سروگردن بهتر از خودروسازان دیگر عمل می‌کنند. اگر یک لیست ۲۰تایی از شاسی‌بلندهای صرفه‌جو را در نظر بگیریم، بیش از ۸۰ درصد آن با مدل‌های متعلق به نیسان، تویوتا، کیا و هیوندای پر می‌شود. بااین‌حال، شورولت Trailblazer و بیوک Encore GX با مصرف سوخت شهری ۸.۱ لیتر در هر صد کیلومتر و فورد Escape با مصرف سوخت شهری و برون‌شهری ۵.۶ و ۶.۵ لیتر در هر صد کیلومتر، جزو لیست بهترین خودروهای شاسی‌بلند از لحاظ مصرف بهینه سوخت هستند که اشاره به نام آن‌ها خالی‌ازلطف نیست.

مقالات مرتبط
دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

0