ایستگاه
خواندن 3 دقیقه
.
2 سال پیش
.
2 بازدید

محدوده زمانی طرح ترافیک تهران در نیمه دوم سال ۱۴۰۱

محدوده زمانی طرح ترافیک تهران در نیمه دوم سال ۱۴۰۱

طرح ترافیک واژه چندان جدیدی نیست و ساکنین شهرهای بزرگ به‌خوبی با مفهوم آن آشنایی دارند. این طرح به‌عنوان راه‌حلی برای کاهش ترافیک، صرفه‌جویی در مصرف سوخت و همین‌طور کاهش آلودی هوا در نظر گرفته شده، هرچند با اجرای قوانین جدید برای رزرو و خرید طرح ترافیک، اثربخشی آن تا حدودی از بین رفته است.

طرح ترافیک مخصوص خودروهای شخصی بوده وسایل حمل‌ونقل عمومی مثل اتوبوس‌ها، تاکسی‌ها، آمبولانس‌ها، ماشین‌های آتش‌نشانی و پلیس مستلزم رعایت آن نیستند. در این طرح، خودروهای شخصی در محدوده زمانی خاص تنها در صورت رزرو و پرداخت عوارض حق تردد در برخی خیابان‌های اصلی را دارند.

ساعات طرح ترافیک تهران در سال ۱۴۰۱

طرح ترافیک در شهر تهران از شنبه الی چهارشنبه و از ساعت ۶ و ۳۰ دقیقه صبح تا ۶ بعدازظهر برقرار است. بااین‌حال با کوتاه‌تر شدن روزها، ساعات طرح ترافیک نیز تغییر پیدا می‌کنند. با اینکه روز پنجشنبه از برنامه طرح ترافیک خارج است، ولی هنوز مشمول طرح کاهش آلودگی هوا می‌شود که از ساعت ۷ و ۳۰ دقیقه صبح آغاز شده و تا ۱ بعدازظهر ادامه دارد.

رزرو طرح ترافیک چگونه است؟

در صورت نیاز به رزرو طرح ترافیک باید از وب‌سایت یا اپلیکیشن «تهران من» استفاده کنید. هرچند اگر ظرفیت روزانه تکمیل شود، امکان رزرو و تردد مجاز در نواحی محدوده وجود نخواهد داشت. در همین راستا، ساکنین نواحی محدوده می‌توانند با استفاده از اپلیکیشن تهران من نسبت به ثبت محل سکونت خود اقدام کرده و از تخفیف ۵۰ درصدی بهره‌مند شوند. علاوه بر این، ساکنین محدوده مجاز به‌یک‌بار خروج رایگان پیش از ساعت ۹ صبح و همین‌طور یک‌بار ورود رایگان قبل از ساعت ۴ بعدازظهر هستند.

افرادی که به طور روزانه ناچار به ورود به طرح ترافیک هستند، باید تردد خود را رزرو کنند. رزرو تردد در طرح ترافیک می‌تواند به‌صورت هفتگی (از چهارشنبه هفته قبل) یا روزانه انجام شود. در صورت عدم رزرو و تردد در نواحی محدوده، فرد خاطی علاوه بر پرداخت عوارض مستلزم پرداخت جریمه ۹۸۵۵۰ تومانی می‌شود.

عوارض تردد در محدوده طرح ترافیک چقدر است؟

نرخ تردد در محدوده طرح ترافیک حدود ۲۵ درصد نسبت به سال گذشته افزایش‌یافته و به مبلغ ۳۵ هزار تومان رسیده است. این مبلغ در ازای تردد در ساعات غیر اوج و همچنین برای خودروهایی که دارای برگه معاینه فنی برتر هستند کاهش می‌یابد و به ۲۰۵۸۰ تومان می‌رسد. در عوض رانندگانی که خودروی آن‌ها دارای گواهی معاینه فنی عادی بوده و یا در ساعات اوج مایل به تردد در محدوده طرح ترافیک هستند، باید مبلغ ۶۳ هزار تومان عوارض پرداخت کنند. همان‌طور که گفته شد، جریمه هرگونه تخطی نیز ۹۸ هزار و ۵۵۰ تومان است.

چه خیابان‌هایی در محدوده طرح ترافیک تهران قرار دارند؟

در حال حاضر، تردد در محلات و خیابان‌های متعددی در سطح تهران مستلزم رزرو قبلی و پرداخت عوارض است. این خیابان‌ها عبارت‌اند از خیابان صفا، خیابان بیستم ولیعصر، خیابان مینابی، خیابان مطهری از سمت شمال، خیابان شوش از سمت جنوب، خیابان کارگر از سمت غرب، خیابان شریعتی از سمت شرق، خیابان انقلاب، خیابان مجیدیه، خیابان دبستان و همین‌طور محله‌های کاج، شکوفه، باقرآباد، دولاب، خاوران، طیب، جوادیه، گمرک، شمس‌آباد، مهران، قصر و میدان‌های حر، هفت‌تیر و غیره.

مقالات مرتبط
دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

0