ایستگاه
خواندن 4 دقیقه
.
2 سال پیش
.
3 بازدید

قوانین و نحوه درخواست گواهینامه بین‌المللی

قوانین و نحوه درخواست گواهینامه بین‌المللی

رانندگی در هر کشوری مستلزم داشتن گواهینامه است. بااین‌وجود نمی‌توان با گواهینامه ایرانی در کشورهای دیگر رانندگی کرد. به بیان بهتر، هر گواهینامه تنها در کشور صادرکننده اعتبار دارد.

ازاین‌رو فدراسیون بین‌المللی اتومبیل‌رانی (FIA)، گواهی IDP را به‌عنوان راه‌حلی برای این مشکل مطرح کرده است. گواهینامه IDP به معنی جواز رانندگی بین‌المللی است که دارندگان آن می‌توانند در کشورهای عضو این فدراسیون بدون هیچ مشکلی رانندگی کنند. خوشبختانه ایران نیز جزو کشورهای عضو FIA بوده و امکان درخواست گواهینامه بین‌المللی را برای هم‌وطنان فراهم آورده است.

در صورت داشتن گواهینامه ملی می‌توانید برای اخذ گواهینامه بین‌المللی از دو طریق حضوری و غیرحضوری اقدام کنید. اما پیش از هر اقدامی بهتر است ابتدا مدارک لازم را برای گرفتن گواهینامه IDP تهیه کنید تا مشکلی در فرایند ایجاد نشود.

مدارک لازم برای دریافت گواهینامه بین‌المللی

پیش از اقدام برای درخواست گواهینامه IDP بهتر است مدارک لازم را از پیش تهیه کنید تا کار شما با وقفه مواجه نشود. این مدارک شامل موارد زیر می‌شوند:

  • گواهینامه ملی با حداقل یک ماه اعتبار باقی‌مانده به همراه کپی
  • گذرنامه یا همان پاسپورت به همراه کپی
  • یک قطعه عکس ۳ در ۴ با حفظ پوشش اسلامی برای بانوان
  • گواهینامه بین‌المللی قبلی (درصورتی‌که هنوز اعتبار داشته باشد)
  • فرم درخواست گواهینامه بین‌المللی
  • پرداخت هزینه‌های مربوطه (به‌صورت حضوری یا از طریق کارت اعتباری)

نحوه درخواست گواهینامه بین‌المللی به‌صورت حضوری

سریع‌ترین راه برای درخواست و اخذ گواهینامه بین‌المللی، مراجعه به مراکز اصلی یا نمایندگی سازمان گردشگری و اتومبیل‌رانی در ساعات اداری است. اسامی و آدرس این مراکز را می‌توانید در وب‌سایت gis.taci.ir مشاهده کنید. با همراه‌داشتن مدارک بالا، به نزدیک‌ترین مرکز سازمان گردشگری و اتومبیل‌رانی رفته و نسبت به اخذ گواهینامه IDP اقدام کنید. توجه داشته باشید که فرم درخواست به دو زبان فارسی و انگلیسی باید پر شود. پس از ارائه فرم و مدارک لازم، می‌توانید جواز رانندگی بین‌المللی خود را یک ساعت بعد تحویل بگیرید.

به‌غیراز مراکز اصلی یا نمایندگی‌های سازمان گردشگری و اتومبیل‌رانی، اداره پست نیز امکان درخواست گواهینامه بین‌المللی را برای شهروندان فراهم می‌آورد. بدین منظور با دردست‌داشتن مدارک فوق، به یکی از ادارات پست اصلی شهر رفته و نسبت به اخذ گواهینامه IDP ‌ اقدام کنید. مدت‌زمان تحویل گواهینامه از طریق پست، معمولاً بین ۷ الی ۱۰ روز طول می‌کشد.

نحوه درخواست گواهینامه بین‌المللی به‌صورت غیرحضوری

یکی دیگر از روش‌های درخواست گواهینامه بین‌المللی، سامانه فروش گواهی به نشانی shop.taci.ir یا همان idp.taci.ir است. در این سامانه اینترنتی، پست الکترونیکی خود را به‌عنوان نام کاربری وارد کرده و با تعریف یک کلمه عبور، در سامانه ثبت‌نام کنید. مدارک لازم (به‌غیراز فرم) را باکیفیت بالا اسکن کرده و پس از خواندن قوانین، آن‌ها را در سیستم آپلود کنید.

پس از آپلود مدارک، فرم درخواست برای شما ظاهر می‌شود که باید آن را به دو زبان فارسی و انگلیسی پر کنید. پس از تکمیل فرم، روی دکمه خرید گواهینامه بین‌المللی کلیک کرده تا وارد صفحه پرداخت شوید. هزینه لازم را پرداخت کرده و یکی از سه روش ارسال گواهینامه، یعنی پست، مراجعه حضوری و ارسال از طریق پیک را انتخاب کنید. البته گزینه آخر در حال حاضر تنها برای ساکنین تهران قابل‌دسترس است. پس از تکمیل مراحل، گواهینامه بین‌المللی در بهترین حالت ممکن ۳ روز بعد، و در حالت معمول طی یک هفته الی ۱۰ روز آتی به دست شما می‌رسد.

هزینه دریافت گواهینامه بین‌المللی

گواهینامه بین‌المللی بسته به نوع درخواست و مدت‌زمان اعتبار، هزینه متغیری دارد. تعرفه‌های صدور مدرک رانندگی بین‌المللی برای انواع درخواست‌ها را در ادامه مشاهده می‌کنید.

  • هزینه صدور گواهی بین‌المللی رانندگی برای خودرو یا موتورسیکلت با ۳ سال اعتبار: حدود ۶۷۵ هزار تومان
  • هزینه صدور گواهی بین‌المللی رانندگی برای خودرو و موتورسیکلت با ۳ سال اعتبار: حدود ۷۴۲ هزار تومان
  • هزینه صدور گواهی بین‌المللی رانندگی برای خودرو یا موتورسیکلت با ۱ سال اعتبار: حدود ۲۴۰ هزار تومان
  • هزینه صدور گواهی بین‌المللی رانندگی برای خودرو و موتورسیکلت با ۱ سال اعتبار: حدود ۲۶۳ هزار تومان

به‌عنوان یک نکته مهم، باید بدانید که گواهی رانندگی بین‌المللی قابل تمدید نیست و در صورت پایان اعتبار آن، از ابتدا می‌بایست برای صدور گواهی جدید درخواست دهید. همچنین گواهینامه پس از صدور، تنها به فرد متقاضی، بستگان درجه اول و یا وکیل قانونی وی (با ارائه مدرک) تحویل داده می‌شود.

 

مقالات مرتبط
دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

0