ایستگاه
خواندن 2 دقیقه
.
2 سال پیش
.
13 بازدید

صادرات تارا به ارمنستان

صادرات تارا به ارمنستان

تارا محصول جدید و ملی ایران‌خودرو است که از سال 1400 وارد بازار داخلی شده است. این خودرو به‌نوعی جایگزین پژو 301 محسوب می‌شود و ازاین‌رو ایران‌خودرو قصد دارد با صادرات تارا به ارمنستان و روسیه، بار دیگر بازارهای صادراتی خود را توسعه دهد.

صادرات خودرو به ارمنستان و کشورهای منطقه قفقاز، از دهه 1380 و با تولید نخستین خودرو ملی ایران‌خودرو یعنی سمند آغاز شد. مدل‌های مختلفی از سمند به کشورهایی نظیر ارمنستان، ترکیه و روسیه صادر شدند. همچنین ایران‌خودرو پس از تولید پژو پارس LX با موتور TU5، این خودرو را نیز به کشورهای منطقه قفقاز صادر کرد. آخرین محصول صادراتی ایران‌خودرو تا پیش از تارا، دیگر خودرو ملی این شرکت یعنی دنا بود. ایران‌خودرو با دنا پا را از صادرات نیز فراتر نهاد و جوینت ونچر خزر را در آذربایجان تأسیس کرد. خودروهای دنا و پژو پارس TU5 از جمله محصولات کارخانه خزر در جمهوری آذربایجان هستند.

حال ایران‌خودرو قصد دارد با استفاده از پتانسیل‌های محصول جدیدش یعنی تارا، بار دیگر سهم خود از بازارهای صادراتی را احیا کند. بنا بر گفته‌های امیرعباس فرنودی معاون صادرات و امور بین‌الملل گروه صنعتی ایران‌خودرو، قرارداد صادرات تارا به ارمنستان در اسفندماه گذشته منعقد شده است؛ بنابراین قرارداد، نخستین محموله خودروهای صادراتی شامل دنا پلاس توربوشارژر اتوماتیک و تارا اتوماتیک در شهریورماه 1401 به ارمنستان صادر شد.

قرارداد صادرات خودرو به ارمنستان تا بهار سال آینده ادامه دارد و در این مدت محموله‌های تارا اتوماتیک و دنا پلاس اتوماتیک به این کشور ارسال خواهند شد. ایران‌خودرو قصد دارد تا قرارداد صادرات خودرو به ارمنستان را در گام‌های بعدی تکمیل کند و خودروهای متنوع‌تری را به این کشور ارسال کند.

بنا بر گفته‌های معاون صادرات و امور بین‌الملل گروه صنعتی ایران‌خودرو، خودروساز بزرگ ایرانی تصمیم دارد تا محصولات جدید خود را روانه ارمنستان کند؛ بنابراین باید امیدوار بود که در صورت عرضه خودروهایی همچون ایکو ریرا یا پروژه TF21، در بازارهای صادراتی همچون ارمنستان به فروش برسند.

بخشی از قرارداد صادرات تارا به ارمنستان، به راه‌اندازی شبکه خدمات پس از فروش در این کشور اشاره دارد. ارائه خدمات پس از فروش مناسب همراه با فروش خودرو، موجب افزایش رضایت مشتریان و بهبود فروش خودروهای ایرانی در بازارهای صادراتی خواهد بود. این برنامه علاوه بر ارمنستان، در سایر بازارهای صادراتی ایران‌خودرو نیز پیگیری می‌شود. صادرات تارا به ارمنستان، روسیه، آذربایجان، ترکمنستان و بلاروس همراه با راه‌اندازی شبکه خدمات پس از فروش در این کشورها خواهد بود.

 

مقالات مرتبط
دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

0