ایستگاه
خواندن 4 دقیقه
.
1 سال پیش
.
بازدید

بررسی ویژگی‌های طراحی خودروهای امروزی

بررسی ویژگی‌های طراحی خودروهای امروزی

در برهه خاصی از زمان، در میان  یک سری تغییروتحول اساسی در صنعت خودرو قرار گرفته‌ایم. از یک  سو خودروهایی که با سوخت فسیلی کار می‌کنند در پشت سر ما هستند و از سویی دیگر خودروهای برقی و خودران پیش روی ما قرار دارند. طراحی خودروها روزبه‌روز در حال دگرگونی است و هر بار مدل‌های جدید با ظاهری جدید و خیره‌کننده به بازار عرضه می‌شوند. بررسی سیر تحولی طراحی خودرو باتوجه‌به کارایی آن و استقبال طراحان و همین‌طور بازار می‌تواند به ما کمک کند تا برای خود ظاهر خودروهایی را که در آینده‌ای نه‌چندان دور به‌زودی با آنها روبرو می‌شویم را بهتر پیش‌بینی کنیم.

خودروهای مدرن باید به‌گونه‌ای طراحی شوند که قابل‌استفاده برای همه باشند، هم برای رانندگی در شهرهای شلوغ به اندازهٔ کافی جمع‌وجور باشند هم برای یک خانواده 4 نفره راحت و جادار؛ باید ظاهرشان به‌گونه‌ای باشد که همه اقشار، پیر و جوان، خانم و آقا با هر موقعیت اجتماعی آنها را بپسندد؛ درعین‌حال باید به‌گونه‌ای کارآمد طراحی شوند که راندمان عملکردشان نسبت به مدل‌های قبلی بالاتر باشد.

 بهبود عملکرد و کارایی مهم‌ترین شاخصه طراحی یک خودرو است. در سال‌های اخیر، تولیدکنندگان تلاش کرده‌اند تا با کاهش وزن خودرو، نسبت توان به وزن را بالا برده و بدین ترتیب راندمان عملکرد آن را بهتر کنند. به همین دلیل اکثرشان روی مدل‌هایی با شکل‌های بدنهٔ عریض و کشیده و با وزن کمتر تمرکز کرده‌اند تا بتوانند هم ایرودینامیک، هم فضای داخلی و هم جاذبه‌های بصری تولیدات خود را بهبود دهند. استقبال بازار و کارایی مناسب سبب شده تا اکثر طراحان روی مدل‌های 5 درب بیشتر کار کنند و خودروهایی طراحی کنند که علاوه بر 5 درب، ظاهری عریض و کشیده‌ بسیار شبیه خودروهای اسپرت‌بَک داشته باشند تا علاوه بر زیبایی ظاهری، ‌فضای داخلی کابین هم اندکی بیشتر شود و همین‌طور ارتفاعی کوتاه‌تر از کراس‌اورها برای خودروهای جدید طراحی می‌کنند تا عملکرد آیرودینامیکی وسیلهٔ نقلیه نیز بهتر شود.

2

موارد دیگری که در طراحی ظاهری خودروهای جدید دیده می‌شوند سقف پانورامیک آنهاست. اگرچه سقف پانورامیک برای خودروها در هنگام تصادفات و حوادثی که  منجر به واژگونی می‌شود، یک خطر ایمنی جدی می باشد؛ اما به دلیل استقبال بسیار زیاد از آن، سازندگان به دنبال استفاده از فناوری‌های شیشه‌ و پلاستیک‌های نشکن و انعطاف‌پذیر در ساخت پانل‌های سقف خودروها برای افزایش دسترسی سرنشینان خودرو به فضای بالای آن و همین‌طور طراحی تکیه‌گاه‌ها و سازه‌های مناسب و قوی به‌صورت شفاف داخل پانل‌های سقفی جهت کاهش خطرات ایمنی هستند.

مورد بعدی که در طراحی ظاهری خودروهای امروزی به چشم می‌خورد، چراغ‌های جلوی باریک و کشیده است که ظاهری خشمگین به خودرو می‌دهند. چراغ‌های جلو در ماشین‌های قدیمی طوری طراحی شده‌ بودند تا نور لازم را در طی سفرهای طولانی با کمترین میزان مصرف انرژی برای رانندگی تأمین کنند؛ اما طراحی باریک و کشیده چراغ‌های ماشین‌های جدید سبب شده تا راندمان نور خروجی افزایش پیدا کرده و مقدار روشنایی بیشتر و میدان دید گسترده‌تری را برای راننده ایجاد می‌کنند.

3

حس‌گرها و دوربین‌های اطراف خودرو، گزینه دیگری است که جزئی جدانشدنی از ماشین‌های امروزی هستند و هرچه فناوری بیشتر پیشرفت می‌کند و به خودروهای تمام خودران نزدیک می‌شویم، تعداد بیشتری از آنها چه بیرون و چه داخل خودرو برای تأمین داد‌ه‌های موردنیاز نرم‌افزار هدایت خودرو لازم است.

سال‌ها پیش شرکت اپل با معرفی سامانه CarPlay خود، سیستم‌عامل خودروها را به نسل بعدی ارتقا داد و آنها را به سامانه دستیار صوتی siri مجهز نمود. به‌این‌ترتیب سیستم گفتار صوتی را برای ناوبری، کنترل مدیاها و تماس‌های تلفنی داخل وسیله نقلیه فعال کرد. این سامانه امروزه قادر به انجام فرامین کنترلی بیشتری در خودرو هست و راننده می‌تواند عملکردهای خاصی در خودرو را با کلام خودکنترل کند. مثلاً تنظیم مقدار سرعت روی عددی خاص برای کروز کنترل و یا دادن آدرس مقصد به سامانه ناوبری به‌ویژه در وسایل نقلیه بدون راننده تنها با گفتن یک یا چند جمله امکان‌پذیر شده است.4

فناوری دیگری که در وسایل نقلیه امروزی به‌طورجدی در حال فراگیرشدن است، ‌ استفاده از نمایشگر هد آپ است. شیشه جلوی خودرو بهترین مکان برای نمایش اطلاعات لازم برای راننده است؛ با فناوری نمایشگر هد آپ (HUD)[1]، راننده می‌تواند کلیه اطلاعات و هشدارهای لازم را که در هنگام رانندگی به آنها نیاز دارد را روی شیشه جلوی خود ببیند بدون آنکه چشم از جاده بردارد.

5

هرچه جلوتر می‌رویم، روزبه‌روز به خودروهای تمام خودران نزدیک‌تر می‌شویم. گرچه در حال حاضر بسیاری از سامانه‌های همیار راننده، جزو استانداردهای ضروری در خودروهای جدید شده‌اند، ‌ اما هر روز بیش از روز قبل بر تعداد سامانه‌های کنترلی جدید خودروها افزوده می‌شود که به نظر می‌رسد بیشترشان در راستای عینیت‌بخشیدن به تصورات بشر از وسایل نقلیه‌ای است که درگذشته‌ای نه‌چندان دور تنها در کتاب‌های مصور و فیلم‌های علمی – تخیلی وجود داشتند.

[1] HeadUp Display

 

مقالات مرتبط
دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

0