ایستگاه
خواندن 3 دقیقه
.
2 سال پیش
.
1 بازدید

آینده بازار خودرو

آینده بازار خودرو

حدود سه سال است که بازار خودرو ایران در شرایط بسیار وخیمی قرار دارد. توقف واردات، تحریم صنایع خودروسازی، کاهش تیراژ تولید و افزایش تورم اقتصادی چهار عاملی هستند که این بازار را تحت‌فشار قرار داده‌اند. روند نگران‌کننده قیمت‌ها در بازار خودرو از اواخر سال 1397 آغاز شد و قرعه‌کشی خودرو تیر آخر بر پیکره این بازار بود که آن را مدتی   طولانی به حالت رکود فروبرد.

در حال حاضر یعنی پاییز 1401، هیچ نشانه‌ای از بهبود و کاهش قیمت‌ها در بازار خودرو مشاهده نمی‌شود و گویا تمامی تدابیر دولت فعلی و قبلی تأثیر خاصی بر شرایط این حوزه نداشته‌اند. با جستجویی در آگهی‌های خودرو و مقایسه قیمت آن‌ها با قبل، متوجه خواهید شد که قیمت خودروها در بازار روندی افزایشی داشته است. حال‌آنکه این بازار مدت‌ها در رکود به سر می‌برد و خریداری برای خودروها وجود ندارد.

به نظر نمی‌رسد که تصمیم‌گیران کلان نیز علاقه‌ای به بهبود شرایط بازار خودرو داشته باشند، چرا که در این مدت بسیاری از خودروهای اقتصادی را از خط تولید خود خارج کرده‌اند. تولید خودروهای تیبا، ساینا، سمند و پژو 405 در این مدت متوقف شده است. حال آن که بخش بزرگی از مشتریان بازار تنها برای خرید این‌گونه خودروها بودجه در اختیار دارند.

تمایل روزافزون مشتریان برای خرید خودروهای محبوبی همچون پژو 206 تیپ 2، پژو پارس LX و پژو 207 سبب شده است تا قیمت آن‌ها در بازار به‌شدت افزایش یابد. برای مثال امروزه قیمت پژو 206 تیپ 2 حدود 340 میلیون تومان و برابر با قیمت پژو پارس ساده در بازار آزاد است. پژو 207 با گیربکس دنده‌ای و سقف فلزی نیز حدودا 430 میلیون تومان قیمت دارد. بنا بر برخی آگهی‌ها، قیمت پژو پارس LX از قیمت تارا دنده‌ای نیز فراتر رفته است!

در بازار خودروهای سایپا شرایط بهتری برقرار است. به‌واسطه عرضه انبوه انواع مدل‌های کوییک به بازار، این خودرو اختلاف قیمت چندانی با کارخانه ندارد و همین مسئله حاشیه سود کوییک را کاهش داده است. در نتیجه نسخه‌های بسیاری از کوییک اعم از ساده، R، S و اتوماتیک را می‌توان با قیمت مناسبی خریداری کرد. شاهین سایپا نیز همچنان در محدوده قیمتی 340 الی 360 میلیون تومان معامله می‌شود و کشش ارقام بیشتر از این مقدار را ندارد.

بااین‌حال سایپا در عرضه ساینا S تعلل به خرج می‌دهد و همین مسئله باعث شده است تا قیمت ساینا و ساینا S در مقایسه با دو ماه گذشته اندکی افزایش یابد و برای خرید این خودرو به بودجه‌ای بیش از 210 میلیون تومان نیاز داشته باشید. افت کیفی روزهای آینده بازار خودرو مشهود محصولات سایپا طی دو سال گذشته، سبب شده است تا مشتریان همچنان به خرید پرایدی علاقه نشان دهند که دو سال از توقف تولید آن می‌گذرد.

باتوجه‌به شرایط حاکم بر فضای اقتصادی کشور، فعالان بازار خودرو پیش‌بینی می‌کنند که در آینده همچنان با افزایش قیمت روبرو خواهیم بود. انتشار اخبار رونمایی از محصولات جدید یا واردات خودرو نیز هیچ تأثیر مثبتی بر روند این بازار ندارد، چرا که اغلب مشتریان تنها توان خرید خودروهای داخلی مرسوم را خواهند داشت. بازار خودرو ایران یک بازار دلاری است و تا زمانی که قیمت دلار افزایش یابد، قیمت خودرو نیز افزایش خواهد یافت.

 

مقالات مرتبط
دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

0